Apple Vision Pro: wszystko, co musisz wiedzieć
Apple Vision Pro

Apple Vision Pro: wszystko, co musisz wiedzieć

Po latach plotek, na tegorocznym WWDC23 Apple zaprezentował swój zestaw słuchawkowy wyposażony w technologię rozszerzonej rzeczywistości, którego oficjalna premiera planowana jest w 2024 roku.

Apple Vision Pro

Zdjęcie: Apple

Na ostatnim WWDC 2023 Apple potwierdził pogłoski i zaprezentował zestaw słuchawkowy o nazwie Vision Pro. Jak nazwa sugeruje, pewnie w nie tak odległej przyszłości zobaczymy tańszy zestaw słuchawkowy Vision. Co ciekawe Apple nie nazywa Vision Pro okularami VR (popularna nazwa podobnie działających urządzeń konkurentów). Apple używa określenia „pierwszy komputer przestrzenny („first spatial computer”) z dużym naciskiem na sposób, w jaki użytkownik doświadcza otaczający go świata fizycznego podczas noszenia Vision Pro. Tim Cook, prezes Apple, mówił o Vision Pro jako „początku nowej ery komputerów”. Oto wszystko, co do tej pory wiemy o Vision Pro.

Chcesz wiedzieć, jak to jest nosić Vision Pro? Jeden z użytkowników mówi tak: „Wszedłem do ekscytującego świata Vision Pro firmy Apple i nie chciałem z niego wychodzić!”

Apple Vision Pro: data premiery

Apple zapowiedział, że zestaw słuchawkowy Vision Pro będzie dostępny „na początku przyszłego roku”, więc prawdopodobna data premiery to wiosna 2024 roku. Vision Pro będzie początkowo dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych, a kolejne rynki będą musiały poczekać „na swoją kolej”. Możemy przypuszczać, że Apple zorganizuje specjalną premierę komercyjną Vision Pro, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Apple Watch w 2015 roku.

Apple Vision Pro: Cena

Apple określił poziom cen Vision Pro „od 3499 USD”, choć nie znamy ich jeszcze poza Stanami Zjednoczonymi. Nie wiemy też, czy pojawią się dodatkowe akcesoria.

Zdjęcie: Apple

Apple Vision Pro: design

Apple wybrał perfekcyjne materiały, z których wykonany jest Vision Pro. Niestandardowa ramka ze stopu aluminium zakrzywia się wokół twarzy użytkownika, a modułowa konstrukcja powoduje, że można ją idealnie dopasować do owalu twarzy każdego. Light Seal jest wykonany z miękkiej tkaniny, która jest dostępna w różnych rozmiarach i kształtach. Dostępne są różne opaski, dopasowane do kształtu głowy, aby zapewnić, że Audio Pods znajdują się blisko uszu. Wyściełana opaska na głowę jest dostępna w wielu rozmiarach i można ją dowolnie zmieniać, dostosowując ją do rozmiaru głowy lub własnego stylu.

Apple Vision Pro: soczewki korygujące

Ci, którzy potrzebują okularów, będą mogli zakupić dodatkowe wkładki optyczne do korekcji wzroku. Te wkładki optyczne ZEISS będą sprzedawane oddzielnie. Są mocowane magnetycznie do standardowych soczewek zestawu słuchawkowego. Przy testowaniu Vision Pro wyposażonego w dodatkowe soczewki (gdy zdjęliśmy własne okulary) mieliśmy odczucie, że obraz tekstu jest lekko rozmyty. Być może pomiar optometryczny nie był zbyt dokładny. Apple potwierdził, że przy zamawianiu Vision Pro klient powinien przedstawić wyniki pomiarów optometrysty, aby móc zakupić soczewki korygujące. Obecnie nie jest jasne w jaki sposób ta recepta będzie przekazywana Apple i w jaki sposób dostarczane będę soczewki korygujące.

Vision Pro: specyfikacje i funkcje

Według Apple Vision Pro „zapewni fenomenalną wydajność obliczeniową” (cyt.: “deliver phenomenal compute performance”). Vision Pro jest wyposażony zarówno w procesor M2, jak i nowy chip R1. R1 używany jest do przetwarzania danych wejściowych z 12 kamer, pięciu czujników i sześciu mikrofonów, eliminuje również możliwe opóźnienia (ang. „latency”). Apple twierdzi, że może aktualizować obrazy osiem razy szybciej niż mrugnięcie okiem, a sam zestaw słuchawkowy „działa praktycznie bezgłośnie”. Vision Pro ma dwa wbudowane wyświetlacze o ultrawysokiej rozdzielczości, które łącząc się, tworzą jeden ekran 4K z 23 milionami pikseli mogący generować obraz o szerokości do 1200”!

Wewnątrz każdego modułu audio znajdują się dwa przetworniki dźwięku, które dostarczają spersonalizowany dźwięk przestrzenny w oparciu o geometrię głowy i uszu użytkownika. W rezultacie dźwięk wydaje się pochodzić z przestrzeni wokół Ciebie. Vision Pro dopasowuje dźwięk do pomieszczenia za pomocą technologii audio ray tracing. Wewnątrz Vision Pro zainstalowana jest zaawansowana matryca czujników. Matryca owa jest wysokowydajnym systemem śledzenia wzroku wykorzystującym kamery i pierścień diod LED do generowania niewidzialnych wzorów świetlnych na oczach użytkownika. W rezultacie zestaw słuchawkowy Apple jest w stanie określić, w którą stronę patrzy użytkownik i użyć tej informacji do sterowania całym urządzeniem. Vision Pro rozpoznaje również tęczówkę użytkownika za pomocą nowej metody odblokowywania urządzenia oraz uwierzytelniania haseł i zakupów o nazwie Optic ID. Podobnie jak iPhone i Mac, wszystkie wrażliwe dane są przechowywane na dedykowanym procesorze Secure Enclave.

Możemy też znaleźć intrygującą funkcję o nazwie EyeSight, która wyświetla właściwą perspektywę Twoich oczu osobom patrzącym na Ciebie ubranego w Vision Pro. EyeSight zawiera także wizualny wskaźnik, który informuje, kiedy robisz przestrzenne zdjęcia lub film.

Apple Vision Pro: Żywotność baterii

Apple twierdzi, że zewnętrzny akumulator Vision Pro zapewnia do dwóch godzin użytkowania.

Zdjęcie: Apple

Apple Vision Pro: oprogramowanie i aplikacje

Dzięki Vision Pro użytkownicy będą mogli oglądać filmy, słuchać muzyki, przeglądać zdjęcia, oglądać obiekty 3D, a nawet współpracować w zespole przy tworzeniu prezentacji. Zestaw słuchawkowy działa pod kontrolą systemu VisionOS, systemu operacyjnego, który Apple zaprojektował od podstaw z myślą o przetwarzaniu wizualnym. Apple zapewnia, że programiści będą mogli używać znanych narzędzi do tworzenia aplikacji dla tej platformy.

Powstanie App Store, za pośrednictwem którego użytkownicy będą mogli pobierać znane aplikacje na iPhone’a i iPada, a także nowe aplikacje zaprojektowane dla Vision Pro. Apple twierdzi, że w momencie premiery dostępnych będzie wiele aplikacji, w tym aplikacje Microsoft Office, aplikacje do wideokonferencji, m.in. Adobe Lightroom. Apple zaprezentował aplikację SkyGuide, która może „przenieść” Cię w kosmos.

Apple twierdzi, że Vision Pro „umożliwia tworzenie nowych rodzajów gier”. Najwyraźniej użytkownicy będą mogli grać w gry dostępne w Apple Arcade na ekranie znacznie większym, niż dotychczas to możliwe, ale również używać obecnie popularnych kontrolerów do gier. Apple, na razie nie pokazał żadnych akcesoriów innych niż kontrolery do gier.

W momencie premiery dostępnych będzie również wiele dobrze znanych aplikacji Apple, takich jak Safari, Wiadomości czy FaceTime. Oto niektóre aplikacje, których możesz się spodziewać:

Wideokonferencje

FaceTime będzie dostępny w Vision Pro i będzie pokazywał w przestrzeni wokół Ciebie w okienkach naturalnej wielkości wszystkich, tych z którymi rozmawiasz. Głos rozmówcy dobiegnie również z kierunku jego wizerunku z wykorzystaniem technologii Spatial Audio. Użytkownicy noszący Vision Pro podczas rozmowy FaceTime są odzwierciedlani jako Persona — cyfrowa reprezentacja samych siebie stworzona przy użyciu najbardziej zaawansowanych technik uczenia maszynowego, włączając w to odzwierciedlenie ruchów twarzy i dłoni w czasie rzeczywistym. Apple stworzył nowatorskie rozwiązanie problemu, gdy masz założoną maskę i nie jesteś jednocześnie filmowany przez kamerę. Może pokazać „osobę” – cyfrową reprezentację Ciebie – opartą na Twoim wyglądzie łącznie z możliwością pokazywania ruchów dłoni.

Źródło: Apple

Telewizja i filmy

Rozrywka była główną częścią prezentacji WWDC, a Apple pokazał wciągające wrażenia podczas oglądania filmów i programów telewizyjnych. Dzięki nowemu środowisku kinowemu będziesz mógł oglądać programy i filmy „z szybkością klatek i współczynnikiem proporcji zamierzonym przez reżysera z naturalnym dźwiękiem przestrzennym” oraz oglądać filmy na ekranie o przekątnej nawet 1200” w tym filmy 3D!

Zdjęcia i filmy

Będziesz mógł robić przestrzenne zdjęcia i przestrzenne filmy 3D za pomocą Vision Pro, a następnie dzięki naturalnemu dźwiękowi przestrzennemu „ponownie przeżyć ważne chwile jak nigdy dotąd”. Oczywiście będziesz mógł przeglądać swoje zwykłe zdjęcia i filmy 2D lub, na przykład, zdjęcia panoramiczne zrobione iPhone rozwijające się i owijające się wokół Ciebie.

Disney+

Na WWDC do Tima Cooka na scenie dołączył Dyrektor generalny Disneya, Bob Iger, aby osobiście zademonstrować swoje zaangażowanie i podekscytowanie nową technologią. Pokazał filmy, programy telewizyjne i sport oglądane w Vision Pro. Technologia przenosi rozrywkę na nieosiągalny dotychczas poziom: możliwe stają się specjalne prezentacje filmowe, widoki z boiska czy interaktywne doświadczenie. Iger zapewnił, że filmy Disneya będą dostępne w Vision Pro od pierwszego dnia premiery.

Apple Vision Pro: wrażenia

W tej chwili możemy tylko powtórzyć to, co Apple przedstawił na WWDC na temat korzystania z Vision Pro. Apple twierdzi, że system Vision Pro jest kontrolowany przez ruch oczu, gesty rąk i głos użytkownika. Ale wydaje się, że prawdziwa kontrola odbywa się za pomocą oczu. Vision Pro jest w stanie wykryć dokładnie, gdzie patrzysz. W rezultacie użytkownicy mogą przeglądać aplikacje, po prostu na nie zerkając, wybierając je palcami, przesuwając nadgarstkiem lub po prostu dyktując komendy. Możesz na przykład spojrzeć na wprowadzany tekst i zacząć dyktować. Kiedy zakładasz Vision Pro, nadal widzisz otoczenie wokół Ciebie. Możesz swobodnie przenosić aplikacje, aby wypełnić przestrzeń wokół siebie, a one mogą rozszerzać się w Twojej przestrzeni. Wzajemne przenikania świata rzeczywistego i tego wirtualnego w Vision Pro regulujesz przez pokrętło Digital Crown.

Apple opisał jeden z celów projektowych Vision Pro jako „Nigdy nie izolowany od ludzi wokół”. Apple osiąga cel na różne sposoby, jednym z nich jest wyświetlanie twoich oczu, gdy ktoś jest blisko ciebie. Funkcja nazywa się to EyeSight i ma na celu wysłanie jasnego sygnału do ludzi, że ich widzisz. Podobnie, jeśli ktoś jest w pobliżu, pojawi się w Twoim widoku na ekranie Vision Pro. W ten sposób zachowana jest interakcja z otaczającym Ciebie światem, gdy nosisz Vision Pro.

Użytkownik może bezprzewodowo połączyć Maca z Apple Vision Pro. Po prostu na niego spojrzeć! Ekran komputera Mac jest wyświetlany ekranie 4K Vision Pro!

Według Apple, zaawansowany system dźwięku przestrzennego jest podstawą wrażeń Vision Pro. Użytkownik ma poczucie, że dźwięki dochodzą z otoczenia, perfekcyjnie dopasowane do otaczającej Ciebie przestrzeni. Vision Pro ma również bezproblemowo współpracować ze standardowymi akcesoriami Bluetooth.

Apple Vision Pro: Terminologia

VR (Virtual Reality) – całkowite zastąpienie tego, co widzisz).

AR (Augmented Reality) – nałożenie na świat rzeczywisty grafik i dodatkowych informacji.

MR (Mixed Reality) – Rzeczywistość mieszana (połączenie AR i VR).

XR (eXtended Reality) – rozszerzona rzeczywistość (połączenie AR, VR i MR)

Patent Apple

Apple Vision Pro

Źródło: Apple

Apple Vision Pro: ograniczenia

Jeśli występuje u Ciebie którakolwiek z poniższych przypadłości, możesz nie być w stanie w pełni korzystać z zestawu słuchawkowego Vision Pro.

Przesłankami do ograniczonego korzystania z Vision Pro może być infekcji ucha wewnętrznego, gdy masz ADHD/ADD, zaburzenia lękowe, masz rozrusznik serca, epilepsję, tracisz przytomność, masz napady padaczkowe lub jesteś w ciąży albo przebyłeś chorobę Meniere’a, urazy mózgu, zespół po wstrząśnieniu mózgu lub masz migreny. Powyższa lista to standardowe ograniczenia wszystkich okularów VR. Lista jest też ilustracją faktu, że zestaw Vision Pro, podobnie jak okulary VR, nie będzie dla wszystkich.

 

Artykuł za Macworld, oryginał możesz znaleźć tutaj:

https://www.macworld.com/article/557878/apple-reality-headset-ar-vr-design-features-specs-price.html